A közelmúltban a Brother-szigeteknél történt cápatámadást követően a hatóságok lezárják a területet. Az üggyel kapcsolatban az egyiptomi HEPCA környezetvédő szervezet az alábbi közleményt adta ki.
"A Nemzeti Park hivatalos tájékoztatásából a HEPCA értesült a Brother-szigetek lezárásáról született határozatról. Szeretnénk ha mindenki számára világos lenne, a korlátozó döntés nem azért született, hogy elrejtse a cápák előre kitervelt bűncselekményeit, vagy kivizsgálja a cápák viselkedésében az utóbbi időben bekövetkezett szokatlan változások okait, hanem egyszerűen azért, mert a területen működő egyes szafarihajók által követett gyakorlatot az anyatermészet a továbbiakban már nem képes eltűrni. A (merülő)zátonyok túlterheltsége, valamint a rossz gyakorlat nem csak a Brother-szigetekre korlátozódik, hanem szinte mindenhol jelen van. Az egyetlen járható út a káros hatások enyhítésére, ha követjük azokat az egyszerű szabályokat, amelyeket egyébként már ezerszer elmondtunk és bejelentettünk (hatósági rendelettel is), és amely rendelkezésre áll az összes búvárhajó fedélzetén a Vörös-tengeren.
A Shark Project szervezettel közösen történt egyeztetést követően, és mert biztosak vagyunk benne, hogy a helyzet nem csak a Brother-szigeteken ilyen, az egyetlen rövid távon is eredményt hozó megoldás, ha beszüntetjük az olyan fenntarthatatlan tevékenységeket mint a halászat, az állatok etetése és a szerves hulladékok vízbe juttatása.
Készítettünk egy egyszerű útmutatót búvárok számára, amelyet követve nagyobb biztonságban lehetnek a vízben:
- Élvezd a különleges lehetőséget, hogy ragadozókkal merülhetsz.
- Mindig kövesd a merülésvezetőd utasításait!
- Soha ne etess cápát, ne izgasd hallal, hal vérrel, vagy bármilyen szerves hulladékkal, mert ez veszélyes helyzetet teremthet a cápa kifinomult érzékszervei, veleszületett ösztönei, esetleg tanult viselkedése okán. Ne feledd, mindig fennáll a baleset lehetősége, különösen ha nem tartjuk be az alábbi szabályokat:
- Ne mutass félelmet, de legyél tisztelettudó.
- Kerüld a hirtelen mozdulatokat, különösen ha a cápa közel jött.
- Legyél függőleges helyzetben, ne kapálózz az uszonyokkal.
- Karjaidat tartsd közel a törzsedhez.
- Maradj közel a csoporthoz, a cápákat jobban érdeklik a önmagukban lévő búvárok.
- Mindig tartsd szemmel a cápát amelyik egyszer már közel jött - hamar visszatérhet.
- Legyél tisztában vele, hogy a cápa hátulról szeret közelíteni.
- Tekintsük át az egész helyzetet (3D-ben) - a merülőpárok együtt sokkal hatékonyabbak.
- Mindig tudjuk merre vannak éppen a cápák (különösen ha fotózunk, vagy videózunk) - bármikor ha kényelmetlenül érezzük magunkat kontrolláltan hagyjuk el a vizet merülőpárunkkal együtt.
- Ne érintsd, piszkáld a cápát, igyekezz legalább két testhossznyi távolságit tartani.
- Ha egy cápa nagyon közel jönne nyomd felé a vizet (vagy a kamerát, cápa botot, stb.) - ha a cápa megérintett: maradj higgadt és hagyjátok el a vizet, közben tartsd szemmel az állatot.
- A felszínre emelkedés és a víz elhagyása közben is tartsd szemmel a helyzetet.
Amennyiben ételt, vagy csalit látsz a vízben (lehet akár egy másik csoporté, szerves hulladék, esetleg természetes zsákmány is):
- Figyelmeztesd a merülésvezetődet, illetve a többi búvárt és hagyjátok el a vizet.
- Soha ne közelíts, vagy nyúlj a csalihoz.
- Ne legyél az "ételszag" vonalában (a cápák általában az áramlás felől közelítenek).
Jelentsd az esetet a HEPCA felé, dokumentáld fotóval, videóval, ha rendelkezésedre áll!
Még egyszer: az állatok etetését, a horgászatot, szigonyozást a törvény szigorúan tiltja, a jogsértők ellen büntetőjogi eljárás fog indulni."
Az írás először a Búvármester blogon jelent meg magyarul, ismertetője a UEF búvároktatója.
Ha tetszett az írás oszd meg az ismerőseiddel is. Köszönjük!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése